Wstęp
       Fabuła
       Postacie

       Mapy i przedmioty

       Autorka
       Galeria
       Linki
       Krzyżówka i Quiz
       Download
       Kontakt
       Forum
       Księga i ankieta
 

Mapy

      

Mapa Ziemiomorza - kliknij aby powiększyć

 

 

Dwie mapy Ziemiomorza z angielskich wydań cyklu z lewej autorzy: Catherine Stock - 1990 r. i Gail Garraty - 1972 - kliknij aby powiększyć

 

 

Mapa Gontu, po prawej z angielskiego wydania Tehanu - 1990 r. - kliknij aby powiększyć 

 

        

Mapy grobowców Atuanu i Labiryntu Grobowców (kliknij na wybraną aby powiększyć)

 

Przedmioty

Przedstawiam tutaj opis niektórych przedmiotów (elementów) Ziemiomorza.

Laska Czarnoksięska - podstawowy oprócz płaszcza i krótkiego sztyletu atrybut czarnoksiężnika. Laska jest długa na wysokość czarnoksiężnika, którą ją nosi. Czarnoksiężnicy otrzymują ją po skończeniu szkoły na Roke. Tak swoją laskę otrzymał Ged Krogulec. Sama w sobie nie ma wielkiej mocy ale  w ręku czarnoksiężnika staje się sprawnym narzędziem. Jest wykonana z cisowego drewna, na końcu znajduje się zwykle kawałek okucia miedzianego, który chroni ja przed ścieraniem. Czarnoksiężnicy mogą sami wykonać swoja laskę, jak robił to np. Ogion, ale wymaga to pracy przy ciosaniu i wymawianiu zaklęć. Do najczęstszych zaklęć wykonywanych przy użyciu laski należy przywołanie światła na jej końcu, ale laska służy często jako zwykłe narzędzie np. do podpierania się, obrony czy nawet jako maszt łodzi. Na lasce arcymaga Geda (kiedy nim został), w miejscu którym spoczywała jego dłoń był dodatkowo inkrustowany srebrem w czarnym drewnie Zagubiony run Królów .

Pierścień Er­reth-Akbego - magiczny pierścień, a własciwie bransoletka na dziecięcą lub chudą kobiecą dłoń. Żaden z ludzi nie wie, dla ko­go został zrobiony. Nosiła go Elfarran Piękna, zanim wyspa Solea znikła pod falami morza; już wtedy był stary. W końcu trafił do rąk Erreth-Akbego... Wykuty jest z litego srebra i ma dziewięć otworów. Na zewnętrznej powierzchni wyryte są jakby fale, a we­wnątrz dziewięć Run Mocy. Na tej połowie, która jest u ciebie, są cztery runy i kawałek piątej, na mojej podobnie. Pęknięcie prze­szło dokładnie przez symbol i zniszczyło go. To właśnie ten znak nazywano od owego czasu Zaginioną Runą. Pozostałe osiem znane jest Magom: runa Pirr, chroniąca od szaleństwa, wiatru i ognia. Runa Gęś, która daje wytrzymałość. I tak dalej. Ale pęknięta runa była tą, która wiązała państwa. To była Runa Więzi, symbol panowa­nia i pokoju. Żaden władca nie mógł rządzić dobrze, jeśli nie rzą­dził pod jej znakiem. Nikt nie wie, jak należy ją pisać. Od kiedy za­ginęła, w Havnorze nie było wielkich królów. Byli książęta i tyrani, były kłótnie i wojny między krajami Ziemiomorza. Mądrzy władcy i Magowie Archipelagu pragnęli więc Pierścienia Erreth-Akbego, by odtworzyć Zaginioną Runę. W końcu jednak przestali wysyłać ludzi na poszukiwania, gdyż nikt nie potrafił odzyskać jednej części, która spoczywała w Grobowcach Atuanu, a druga, którą Erreth-Akbe podarował kargijskiemu władcy, zaginęła bardzo dawno temu. Władcą tym był Thoreg z Hupun. Erreth-Akbe podarował swoja połowę pierścienia jego córce Tiarach. Od tego momentu przechdzodził on z córki na córkę tego rodu. Ged odnalazł i połączył obie części pierścienia i dał go Tenar, a ta powiodła go na wyspę Havnor.

Bystre Oko (Bystrooka)– ("Dalekopatrząca" - zależnie od przekładu), łódź Geda Krogulca. Łódź ta była niewielka, miała własny żagiel. Była zbita na nakładkę, z deskami zachodzącymi jedna na drugą i mocno dociśniętymi, co dawało jej wytrzymałość na wzburzonym morzu; każda część łodzi była solidna i starannie wykonana. Mogła przewieść trzy osoby. Podarował ją Gedowi rybak  z „Zachodniej Dłoni” z wdzięczności za uleczenie go z zaćmy. Jej pierwsza nazwa to „Czajka” ale Ged za rada starego rybaka namalował oczy po obu bokach łodzi, wzmocnił ja czarami i nadał jej nazwę „Bystre Oko”. Odtąd czerwony (często połatany żagiel) „Bystrego oka” rozpostarty na wietrze był znakiem dla miejscowych że na tej łodzi płynie Krogulec, który był wtedy coraz bardziej sławny. 

Podpłomyki - małe chleby, a właściwie placuszki, które były wypiekane na większości wysp Ziemiomorza. Często korzystał z nich Ged podczas wypraw morskich, smakowały mu zwłaszcza te wypieczone przez Yarrow. Owinięte w liście były nie zatąpionym prowiantem podróżnika. 

Kamienie grobowe na Atuanie - dziewięć kamieni symbolizujących bezimiennych (niszczycielskie siły ciemności. Były pokryte niezrozumiałym pismem, na jednym składano ofiary z koźląt. Do kamieni mogła zbliżyć się tylko Arhe, pierwsza kapłanka. Kamienie (albo jak kto woli obeliski) były starsze niż świat Ziemiomorza. Pod nimi znajdowała się olbrzymia jaskinia tzw. Podgrobie (połączone z labiryntem), gdzie zakopywano zwłoki ludzi złożonych w ofierze bezimiennym. Wszystkie te głazy zostały pochłonięte prze trzęsienie Ziemi, gdy Ged z Tenar (Arhe) uciekli z grobowców.

Kamień z Terrenon - święty dla tamtejszego władcy Bendereska kamień był w rzeczywistości ciemnym i złym elementem świata. Prawdopodobnie można go porównać z kamieniami na Atuanie. Podobno kamień ten miał moc odpowiedzi na każde pytanie. Cały dwór Terrenon na wyspie Osskil został zbudowany by chronić kamień, który uważny był za największy skarb. Ged został tam zwabiony by go dotknąć, ale w porę wyczuł złą moc i zimno bijące od kamienia i w porę umknął z wyspy przed sługami ciemności.

Święte klucze Grobowców Atuanu - pęk kluczy, które posiadała najwyższa kapłanka grobowców Atuanu  - Arche (Tenar). Każdy klucz otwierał jedno z drzwi w grobowcu np. klucz z piórem w kształcie smoka - otwierał skarbiec. Wraz z kluczami przypięty był niewielki sztylet. Brama, która otwierała się do podgrobia (wejście do grobowców) otwierana była tylko z zewnątrz. 

Hazia – jest to korzeń, który uspokaja i wywołuje otępienie, pozwalając, by ciało uwolniło się od umysłu, który swobodnie wędruje po świecie. Kiedy jednak powraca do ciała, potrzebuje więcej hazi. Życie ludzi zażywających hazie jest krótkie, korzeń ten bowiem to trucizna. Najpierw pojawiają się drgawki, potem paraliż, wreszcie śmierć.